Bankalar Neden Kredi Kartı Vermez?

Nakit ihtiyacı hissedildiğinde, çok fazla parayı yanında taşımak yerine, tek bir kart üzerinden işlem görebilmemizi sağlamakta olan kredi kartları, farklı isimler ile hizmet sunan bankalar tarafınca, özel müşterilerine verilmektedir. Ancak marketten ekmek alır gibi kredi kartı satın almak mümkün değildir. İlk olarak müşterisi olduğunuz bankaya başvurarak, kredi kartı sahibi olmak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Günümüzde kredi kartı başvuruları, eski zamanlar olduğu gibi yalnızca şubeler üzerinden değil, bunun yanı sıra SMS ve internet üzerinden de kolay şekilde yapılabilmektedir. Ancak bankalar her kredi kartı başvurusu yapan kişilere, kredi kartı vermemektedir. Bu durumda bankalar neden kredi kartı vermez soruları sıkça sorulmakta ve insanlar detaylı şekilde bilgi edinmek istemektedir. Bankalar kart başvurusu yapan kişiler, detaylı olarak incele altına almaktadır. Kişilerin maaşlarının belirli oranda olmasına, düzenli olarak bir mesleğe sahip olmasına, sigortalı olmasına ve kredi notunun yüksek olmasına özen göstermektedir. Kart başvuru talebinde bulunan birisinin, sicil kaydının temiz olmasına da dikkat eden bankalar, daha önceki kullandığı kredi kart ödemelerine ve borçlarını düzenli olarak ödeyip, ödemediklerine özen göstermektedir. Herhangi bir durumdan dolayı haciz gelmişse, kart başvurusu yapan kişiye kredi kartı vermeyen bankalar, kredi çekmiş ise kredileri düzenli olarak ödemeyen ve kara listeye giren kişilere de kredi kartı vermemektedir.

Kredi Kartı Almanın Kolay Yolu Nedir?

Yakın çevresinde yaşayan eş, dost ve akrabalarının kredi kartı başvurucu sonucunda onay almamasından etkilenen insanlar, daha kolay yoldan kredi kartı alabilmek için çeşitli yolları denemektedir. Daha çok kara listede olan ve önceki yıllara ait olan borçları bulunan kişilerin, kredi kartı almak için başvuruda bulunması sonucunda onay almaması görülmektedir. Olumsuz durumlardan dolayı kredi kartı almanın kolay yolu hakkında araştırma yaparak, gerekli bilgiler üzerinden kredi kartı sahibi olmak isteyen kişiler, sıkça bu soruları göz önüne getirmektedir. Genel olarak çoğu kişi tarafından bilinmese de kredi kartını kolay şekilde alabilmek ve bankalar tarafınca onaylatabilmek için, maaşınızın yatırıldığı banka üzerinden başvurularını yapmanız işinizi daha kolay hale getirecektir. Örnek olarak bir şirkette çalışan personelin a bankasından maaşı hesabına yatırılıyorsa, kredi kartı başvurusunu söz konusu olan a bankasına yapması, kredi kartı almanın en kolay yollarından birisidir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Bir bankadan kredi kartı alabilmeniz için ilk olarak düzenli bir maaş almanız ve sigortalı bir işte çalışıyor olmanız gerekmektedir. Bunun ile birlikte bankaların belirlemiş olduğu bazı önemli kriterleri taşımanız ve geçmiş ya da güncel borcunuz olmaması da oldukça önemli etkenlerden birisidir. Ancak her kredi kart sahiplerinin özel olarak limitleri bulunmakta ve belirlenmiş olan en üst seviyelerin dışında bir harcama yapılamamaktadır. Kişiler arasında en merak edilen konulardan birisi de kredi kartı limiti nasıl belirlenir sorusudur. Kredi kart başvurusu yapan kişinin, aylık maaşına yani düzenli gelirinin miktarına göre limitler belirlenmektedir. Örnek verilecek olursa, bir fabrika da işçi olarak çalışan bir kişi için verilecek olan kart limiti, ilgili kişinin maaşını 2 katı olarak belirlenmektedir. İşçi eğer ayda 2.000 TL maaş alıyorsa, kart limiti 4.000 TL’dir. Bahsedilen limit, düzenli ödemeler ve yüksek kredi notları ile birlikte daha fazla olacak şekilde belirlenebilmektedir. Hayatımıza giren internet sayesinde, web siteleri üzerinden online alışveriş yapabilmemiz içinde oldukça ayrıcalıklı olan kredi kartları, koyulan özel limitler sayesinde insanların kendi bütçelerini kontrol altında tutarak, harcama yapmalarına da olanak tanımaktadır.