Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu

Bankalar çalışmayan ev hanımlarına uygun koşullar oluştuğunda kredi vermektedir. Özellikle potansiyel müşteri olarak görülen ev hanımlarına düşük faiz ve uygun ödeme koşulları ile kefilsiz ya da belgesiz kredi verilmektedir. Ev hanımlarına kredi için devlet eliyle ev hanımlarının çalışması, ev hanımlarının bir takım girişimlerde yer alması ya da ekonomiye büyük katkılar sağlaması gerekmektedir. Bankalar ise devlet tarafından gerçekleştirilen bu hamleye karşılık olarak potansiyel müşteri olan ev hanımlarına kredi kullanım hakkı vermektedir. Ev hanımlarının kredi kullanması için pek çok farklı yol bulunmaktadır. Bu yollardan biri ev hanımlarının eşlerinin maaş bordrosunu göstermeleri karşılığında oluşmaktadır. Eşinin maaş durumuna göre ev hanımları 24 aya kadar kredi kullanmaktadır. Bu kredilerin kredi türleri ihtiyaç kredisi olarak belirlenmektedir. Ayrıca eşinin maaşı karşılığında verilen ihtiyaç kredileri belirli limitlere kadar kullanılmaktadır. Eşinin maaş bordrosu ile kredi ekmek isteyen ev hanımları kredi kullanırken bazı belgeler de bulundurmak zorundadır. Eşinin maaş bordrosuna ek olarak kendi nüfus cüzdanı ile kredi başvurusunda bulunmak ev hanımlarının kredi çekme hızını artırmaktadır.

Ev hanımlarının kredi kullanmalarına olanak sağlayan bir koşul da ev hanımlarının üzerine ev bulunmasıdır. Üzerine ev bulunan ev hanımları kira gelirini belgeleyerek de kredi kullanmaktadır. Ev hanımları için kredi kullanım izni bulunan bankalar sadece ev değil; daire, arsa ya da tarla gibi taşınmazlara karşılık olarak da kredi kullandırmaktadır. Ülkemizde ev hanımlarına kredi veren birçok banka bulunmaktadır. Her bankanın kendine göre ev hanımlarına kredi kullandırmada uyguladığı prosedürler bulunmaktadır. Gelir belgesi olmadan ev hanımlarına kredi veren bankalar bu krediyi mikro kredi şeklinde vermektedir. Kredi kullanmak isteyen ev hanımlarının kullanılacak kredi için yapacağı işlemlerin bir önemi yoktur. Ev hanımları için verilen krediler genelde ihtiyaç kredisi olduğundan bu kredilerde kullanım şartları bulunmamaktadır. Bazen ev hanımları konut ya da araba kredisi için de bankalara başvurmaktadır. Kullanılan kredi miktarına göre ev hanımlarının kefil gösterme zorunluluğu da değişmektedir. şu anda hemen hemen her banka ev hanımlarına kefilsiz şekilde de kredi kullandırmaktadır. Fakat kefilsiz şekilde kullanılacak bu krediler 5000 liranın altındaki tutarlar için geçerlidir. Ev hanımları 5000 lira üzerinde miktarlarda kredi kullanmak istediklerinde kefil gösterme şartını da karşılarında bulmaktadır. Kefil göstermeden çekilecek kredi için de bankalar eşin maaş bordrosunu gösterme zorunluluğu getirmektedir. Ev hanımları için kredi başvurusu her bankanın müşteri temsilcileri vasıtasıyla yapılmaktadır.

Ev hanımlarının kredi başvurusu için farklı yollar bulunmaktadır. Bu yollardan birisi ev hanımlarının şahsen şubeye başvurmasıdır. Ev hanımlarına kredi veren bankaların herhangi bir şubesine ev hanımları şahsen başvuruda bulunmaktadır. Şahsen yapılan başvurudan sonra gerekli belgeler istenmektedir. Kredi onaylanması halinde ev hanımları kredilerini şahsen çekmektedir. Bazı bankalar ev hanımlarına kredi başvurularını telefon ile de yapmaktadır. Mesaj yoluyla ya da telefon bankacılığı ile yapılan başvurular ön başvuru niteliğindedir. Yapılan başvurulardan sonra ev hanımlarının kredisi onaylanırsa normal başvuru için banka şubesine gerekli evraklar ile gidilmesi gerekmektedir. Ev hanımları kredi başvurusunu internet üzerinden de yapabilmektedir. İnternet üzerinden online olarak banka şubelerinden yapılan başvurular telefon ile yapılan başvurular gibi ön başvuru niteliğindedir. Yapılan başvuru ardından kredinin onaylanıp onaylanmadığı bilgisi telefon ile bildirilmektedir. Kredi onayı yapılırsa ev hanımları, şahsen banka şubelerine başvurmalıdır. Gerekli evraklar ile şahsen yapılan başvuru sonrasında ev hanımları kredi kullanımını gerçekleştirmektedir. Böylece geliri olmayan ev hanımları dahi bankalardan kredi kullanabilmektedir.