Hangi Kredi Kartının Aidatı Yok

Kredi alanların ya da almak isteyenlerin ilk öğrenmek istedikleri detay kredi kartının aidatının olup olmadığıdır. Bu durum genelde insanların canını sıksa da bankalar sundukları hizmetin karşılığı olarak bu hizmet bedelini almak istediklerini söylüyorlar. Kredi kartı konusunda yapılan mevzuat değişikliği ile her bankanın mutlaka bir adet kredi kartını aidat almadan hizmete sunması gerekiyor. Eğer bu hizmetleri yoksa sunmuş oldukları kredi kartı hizmetini aidatsız olana çevirmek zorundadır. Tabi aidatın olmaması durumunda kartın sunmuş olduğu birçok avantajdan yararlanma şansınız da kalkmış oluyor. Tabi siz ben aidatı ödemek istemiyor bunun yanında sunulan hizmetleri almamaya razıyım diyorsanız bunları tercih etmek zorundasınız.

Şimdi sizlere bankalar tarafından sunulan ve aidat alınmayan kredi kartlarının neler olduğunu söylemeye çalışalım. Bunu bir liste halinde aşağıda okuyabilirsiniz. Daha sonra bu kartların özellikleri hakkında bilmeniz gerekenleri sizler ile paylaşmaya çalışalım.

Aidatı Olmayan Kredi Kartları

  • Akbank Free Car
  • QNB Finansbank Fix Card
  • Garanti Bankası Flexi Card
  • Odeabank Bank’O Card
  • Şekerbank Şeker Kart
  • Yapı Kredi Play Card

Yukarıda saymış olduğumuz kredi kartlarından herhangi bir tanesini tercih ederek aidat ödemeden kredi kartı kullanımınızı rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu kartların size sunulan ekstra bir özelliği genelde olmamaktadır. Sadece kredi kartının ana özelliğini kullanabilirsiniz. Bazı bankalar firmalara özel olarak kampanyalardan yararlanmanıza imkan tanımaktadır. QNB’nin kartında Onur Air için taksitli seçenek varken, Akbank ve Şekerbank üzerinden alacağınız kartlarda herhangi bir kampanya bulunmuyor. Tabi bu kartların hiçbir özelliği olmayacağı anlamına gelmiyor. Taksitli satın alım yapamamak, kampanyaların dışında kalmak ile puan ya da mil kazandırma gibi noktaların sunulup sunulmaması tamamıyla bankanın inisiyatifine bırakılmış bir durumdur. Eğer bunların değişmesini istiyorsanız sizde bankaya aidat ödemeye razı gelmeniz gerekiyor.

Neden Aidatsız Kredi Kart

Kredi kartı almak isteyenler bunu çok bir dikkatle kontrol ediyor ve başvuruyu yapacak olan kişiye dikkatli bir şekilde sorularak bu işlem yapılıyor. En düşük kart aidatı 32 TL olarak görülürken Garanti Bankası American Express Card hizmetinden 280 TL yıllık aidat almaktadır. Bu ücretleri ödemek çok da mantıklı durmuyor. Birçok insan bu ödemelerin gereksiz olduğunu düşünüyor. Zaten hesaplarında ki paraların kullanıldığı ve kartı gününde ödemezlerse alınan faiz oranları ile bunun üzerinde kazanç elde edildiğini düşünüyor. İstemeniz halinde aidatları geri alma şansınız var. Bunun için başvuru yapmanız gerekiyor.

Kredi Kart Aidatının Alınması

Eğer kullanmış olduğunuz kredi kartı için bankanız tarafından yapılabiliyor. Bu duruma karşı gelmek ve ödediğiniz aidatı geri almanız için 2014 Ekim ayında bu durum ile bir mevzuat değişikliğine gidildi. Bankaların bu değişiklik ile kart aidatlarını iade etme zorunluluğu bulunmuyor. Ancak tüketici heyetlerine başvurulduğu zamanda genelde sonuç bankaların aleyhine oluyor. Sizde kart aidatını geri almak istiyorsanız bu yönde talepte bulunmanız gerekiyor. 2014 yılı ve öncesi kart aidatlarınız içinde başvuru da bulunma şansınız var. Hakem heyetleri kısa sürede karar vererek aidatın ödenmesini sağlayacaktır. Bankalar mevzuat gereği çıkarılan ek kartlar içinde aidat almak istiyorlar. Ancak bunun ana kart üzerinden alınan aidatın %50’sini geçmesi yasaklanmıştır. Bankalar mevzuat nedeniyle aidatın olmadığı kart çıkarmak zorundadır. Eğer bu kart çıkarılır ve kullanıcı bu kartı talep ederse bu değişiklik yapılarak her yıl kredi kartı aidatı sorunu ile karşı karşıya gelmek zorunda kalınmayacaktır. Dikkatli bir araştırma ile bankanızdan bunu talep etme hakkınız olduğunu unutmamalısınız.