Kaç Çeşit Kredi Kartı Var

İnsanların zor durumunda en büyük yardımcısı olan kredi kartları, hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Düzenli kullanımlar sonucu en ideal sonuçları veren kredi kartları sayesinde insanlar işlerini rahat bir şekilde hallediyorlar. Fakat kredi kartı birçok sorunu beraberinden getirdiğinden dolayı, birçok insanlar kredi kartı alma konusunda çekingen davranıyorlar. Özellikle kredi kartlarını bilinçsizce kullanan kişiler, hayatlarını berbat hale getiriyorlar. Bunun dışında kredi kartları düzenli kullanıldığında, borç ödeme ve ihtiyaçları karşılama konusunda en büyük dostumuzdur. Ülkemizde bulunan bankalar birden fazla olduğundan dolayı, onlarca farklı kredi kartı bulunuyor. Her bankanın kendine ait kredi kartı bulunduğundan dolayı, insanlar çalıştıkları bankalardan istedikleri kredi kartlarına sahip olabiliyorlar. Oldukça avantajlı olan kredi kartları, kullanıcısına en büyük desteği sunmaya devam ediyor.

Kredi Kartı Çeşitleri

Kredi kartları özellikle alışveriş yaparken nakit ihtiyacını karşılamak için sıkça tercih ediliyor. Bu nedenle ülkemizde birbirinden farklı onlarca kredi kartı çeşidi bulunuyor. Her müşterinin kullanmış olduğu potansiyele göre değişen kredi kartları ticari ve bireysel olarak kullanılıyor. Ticari ve bireysel kredi kartları sayesinde insanlar ihtiyaçlarını farklı bir şeye ihtiyaç duymadan rahat bir şekilde karşılayabiliyorlar. Özellikle bireysel kredi kartları arasında birçok kart bulunuyor. Çünkü insanlar kendi ihtiyaçlarını karşılarken bu kartlara ihtiyaç duyduklarından ve kendisi dışında yabancı birinin bu kartları kullanamamasından dolayı, bireysel ihtiyaçlar için en büyük yardımcı kredi kartlarıdır. Ayrıca bireysel kredi kartları ve şifresi kişiye özel olduğundan dolayı bu bilgilerin kimseyle paylaşılmaması gerekir. Aksi durumda paylaşılan bilgiler hatalı davranışlara neden olmaktadır. Ticari kartlar ise, iş hayatında taksit avantajı sağladığından dolayı sıkça kullanılıyor. Böylece şirketler için en ideal kartlar arasında ticari kredi kartları bulunuyor. Bu kartlar sayesinde sürekli senet doldurma derdiyle uğraşmadan hızlı ve rahat bir şekilde alışverişleriniz yapar ve taksit avantajlarından yararlanırsınız. Bu nedenle kredi kartı çeşitleri bireysel ve ticari olarak 2’ye ayrılabilir.

Hangi Bankalar Kredi Kartı Veriyor?

Kredi kartları, alışveriş yapma ihtiyacını karşıladığından dolayı, günümüzde sıkça tercih edilen bir karttır. Bu nedenle kişinin durumuna göre belirlenen kredi kartı limiti sayesinde insanlar istedikler alışverişi gönül rahatlığı ile yapabiliyorlar. Üstelik isterlerse kredi kartlarında nakit para da çekebiliyorlar. Fakat nakit çekilen tutarla için faiz oranı uygulanıyor. Her bankanın uygulamış olduğu faiz oranı farklılık gösterdiğinden dolayı, insanlar müşterisi oldukları bankanın faiz tutarlarını göz önüne alarak nakit çekmelidirler. Ülkemizde her banka kredi kartı verdiğinden dolayı, insanlar gerekli koşulları sağladığı sürece istedikleri bankadan kredi kartı siparişinde bulunabilirler. Kredi kartı veren bankalar arasında; QNB Finasnbank, Denizbank, Halkbank, Akbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, TEB, Yapı Kredi, İş Bankası, Kuveyt Türk ve daha birçok banka kredi karı veriyor. Her bir bankanın kendine ait birden fazla kredi kartı çeşidi bulunduğundan dolayı, insanlar ihtiyaçları doğrultusunda istedikleri kredi kartı siparişinde bulunabiliyorlar.

Kredi Kartı Almak İçin Yaş Sınırı Var mıdır?

Bankalardan kredi kartı almak isteyenler için yaş sınırı bulunuyor. Her banka kendine özel belirlemiş yaş sınırını geçen kişilere kredi kartı veriyor. Banaklar tarafından belirlenen yaş sınırı 18’dir. Fakat 18 yaşını geçen her kişi için kredi kartı verilmiyor. Yaş sınırının yanısıra kişilerin çalışma durumları da göz önüne alınıyor. Düzenli bir gelire sahip olanlara kredi kartı veriliyor. Bu nedenle yaş sınırının yanısıra insanların çalışıp çalışmama durumları da önemlidir. Bu koşulları sağlayan kişilere çalıştıkları işe göre limit belirlenerek kredi kartı verilmektedir.