Kaç Puana Kredi Kartı Verilir?

Kredi kartı kanununda yapılan genel değişiklikle birlikte bu hizmeti kullanabilmeniz için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Bunlardan bir tanesi de kredi puanı olarak karşınıza çıkacaktır. Eğer notunuz iyi değilse kart alma ihtimaliniz düşük olacaktır. Tabi bu tek başına yeterli bir detay değildir. Bununla birlikte bankaların sizden isteyecekleri bazı detayları sağlamanız gerekiyor. Bunlar arasında maaş bordrosu ilk sırada yer alacaktır. Eğer esnafsanız sizden vergi levhası istenecektir. Yazımızın içerisinde kaç puana sahip olanların kredi kartı alabileceğini anlatmaya çalışacağız. Sabit konuları hallettikten sonra bu noktaya bankalar özel olarak ilgi gösterecek size kart vermeye ya da kredi kartınızın limitinin ne kadar olacağına bakmak gerekiyor.

Kredi notu ile kredi kartı arasında ki ilişkiyi açıklamadan önce puan konusunu biraz daha derinlemesine bakmakta fayda var. Ülkemizde birkaç yıldır kullanılan bu sistem yurtdışında yıllardır kullanılmaktadır. Bankalar ile olan ekonomik ilişkinizi gösteren bir detaydır. Sadece tek bir banka ile değil tüm bankalar ile olan ilişkimiz bu sistem ile ortaya çıkmaktadır. Daha önceki kredi kartı kullanımımız, mevduatlarımız, kredi kullanımımız gibi detaylar bu puanın yükselmesine ya da düşmesine neden olmaktadır. Kredi kayıt bürosu tarafından bir havuzda toplanan bilgileriniz bankalar tarafından istenildiği zaman görülmektedir. Her ay düzenli olarak içerikleriniz güncellenir ve puanınız tekrar hesaplanır?

Kredi notu beş farklı kademeden oluşmaktadır. Bunlar en düşük olan “En Riskli” olarak başlayacaktır. Bu seviyede olan kişilere genelde kredi kartı çıkması imkansız gibi bir şeydir. Tabi bunun için farklı yöntemlerin olduğunu belirtmekte fayda var. Bunun ardından “Orta Riskli” seviye gelmektedir. Sürekli artış devam etmektedir. “Az Riskli”, “İyi” ve “Çok İyi” seçenekleri bulunmaktadır. Son saymış olduğumuz üç seviye için kredi kartı almak çok rahat olacaktır. Özellikle en üstte ki iki seviyede kredi kartı almak istemeseniz dahi bankalar size kart vermek için birbirleri ile yarışacaktır. Tabi bu noktada olan kişilerin genelde kredi kartı almak için zorlanacağını söylemek doğru olmaz.

Kaç Puana Kredi Kartı Alınabilir

Kredi notu puanlaması ülkemizde 1 ile 1900 arasında değişiyor. 1-699 arasında olan en riskli sınıfı oluşturuyor. 700 ile 1.099 arasında yer alan orta riskli olurken, 1100 – 1149 arası ise az risklidir. İyi notunda yer alıyorsanız 1500 ile 1699 arasındasınız, Çok iyi aralığında iseniz puanınız 1700 ile 1900 arasındadır. Bu not ağacına bakarak sizin en az 1500 puanın üzerinde olmanız gerekiyor. Yani az riskli olan seviyede olsanız da bu noktada kredi kartı sahip olmanız çok mümkün olmuyor. Bu durumda bulunan müşterilerine bankalar teminatlı kredi kartı hizmetini sunuyor. Tabi bu genelde insanların tercih etmediklerini net bir şekilde söylemek daha doğru olacaktır.

Kredi notunuz 1500 puanın üzerinde olsa dahi bu tek başına kredi kartı almanız için yeterli olmayacaktır. Bunun yanında kullanmış olduğunuz kartların mevcut limitleri de önemlidir. Gelir durumunuza göre en yüksek alabileceğiniz kart gelirinizin 4 katı olmak zorundadır. Bununla daha gelirinizin iki katına gelen bir kart aldıysanız diğer başvurunuz kalan gelir seviyenize göre verilecektir. Gelirinizin ya da almış olduğunuz maaşınızın limitinin arttığını ispatlamayı başarırsanız o durumda kredi kartı limitiniz de yükselecektir. Yani kart alabilmek için kredi notu, mevcut limit durumunuz ile gelir maaş seviyeniz önemli olacaktır. Bu kriterlerin ışığında size başvurmuş olduğunuz bankadan kredi kartı onayı verilecek ya da verilmeyecektir. Bu noktalara dikkat ederek kredi kartına başvuru yapabilirsiniz.