Kredi kartı 2 dönem gecikirse ne olur

Bu yazımızda kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda ortaya çıkacak olan durumları detaylı bir şekilde sizlerle paylaşacağız. Günümüzde birçok kişi kredi kartı mağduru olmakta veya borç batağında bulunmaktadır. Kredi kartı borcunu gününde ödemek sizin yararınıza olsa da birçok insan çeşitli sebeplerden dolayı kredi kartı borcunu zamanında ödeyememektedir. Bu durumda ise ortaya aşağıda ki durumlar çıkmaktadır.

Kredi kartı hesap kesim tarihinden sonra genellikle son ödeme tarihi 7 ile 10 gün arasında değişmektedir. Bu tarihe kadar en azından borcunuzun asgari tutarını ödemek zorundasınız. Asgari tutarı da ödeyememeniz durumunda ise bankalar sizlerle yaptığı sözleşme gereği bu borca günlük faiz işletmektedir. Diğer yandan, borcun 3 kez ödenmemesi durumunda ise 1 yıl boyunca ilgili kredi kartı nakit kullanımına kapatılmaktadır. Bu durumun yaşanması durumunda ise yasal takip söz konusu değildir.

Her geç tarihli borç ödeme veya borcu hiç ödeyememe durumunda, bu durum kredi sicilinize olumsuz yansımakta ve kredi notunuz sürekli olarak düşürmektedir. Bu tarz bir durum yaşandığında ise yeni bir kredi kartı alırken bankalar size zorluk çıkarmakta veya hiçbir şekilde kredi vermemektedir.

Kredi kartının bir dönem geç ödenmesi durumunda ise sadece faiz işletilmektedir. Bu durum, kredi sicilinize ise olumsuz yansısa da büyük çaplı olmayacaktır. Nakit çekim kapatılmamakta ve kredi kart limitiniz elverdiği sürece harcama yapabilmektesiniz.

Söz konusu durum, yani borç ödenmemesi durumu, 2 ay boyunca olursa yine günlük faiz işletilmekte ve nakit çekimi tamamen kapatılmaktadır. Kredi kartınızda limit olup olmaması ise hiç önemli değildir. Bankalar sizi telefon numaranızdan aramakta ve ödeme yapmanız gerektiği hatırlatılmaktadır. Diğer yandan, alışveriş durumu limitiniz noktasında devam etmektedir.

En sıkıntılı durum ise kredi kartının 3 dönem yani 90 gün boyunca ödenmemesi durumunda gerçekleşmektedir. Banka bu sefer daha sık aramakta ve hakkınızda yasal süreç başlayacaktır. Yasal sürecin başlaması demek avukatların devreye girmesi anlamına geldiği için borcunuza işletilen faizinin yanında bir de avukat masrafları ortaya çıkacaktır.

Avukatların devreye girdiği noktada ise artık iş tamamen onlara geçtiği için banka aradan çekilecektir. Bu durumda avukat ile uzlaşma yoluna gitmekte fayda vardır. Sonuçta bu borcu siz yaptınız ve borcun ödenmesi gerekiyor. Bu yüzden avukat ile telefonda veya yüz yüze konuşurken sakin olmalısınız. Avukat ile uzlaşmanız sizin yararınıza olacaktır. Telefonda görüşme sağlayarak aylık bir tutar belirleyebilirsiniz. Örneğin borcunuz 5.000 TL ve üç aydır ödenmedi. Avukat ile ortak payda da buluşarak bunu 500 TL gibi bir cüzi miktara indirerek aylık ödeme yapabilirsiniz.

Avukatın dediği hesap numarasına her ay düzenli para yatırmanız durumunda ne avukat ne de banka sizi rahatsız etmeyecektir.

Diğer yandan, 3 ay boyunca kredi kartı ödenmemesi durumu ilerleyen 5 yılda sürekli olarak önünüze çıkacak ve siciliniz lekelenecektir. Bankalar sizi kara listeye alacak ve 5 yıl boyunca kredi almanız zorlaşacaktır. 3 ay sonrasında borcunuzu tamamen ödeseniz bile kara listenin içerisinde yer alacaksınız. Kara listede olmak özellikle esnaf veya ticaret yapan kişiler için çok büyük bir sorundur. Herhangi bir yatırım yapmak için veya ihtiyaç olması durumunda kredi çekerken sorun yaşarsınız.

Kara listeden çıkmak için 5 yıl beklemek zorundasınız. 5 yıl boyunca finansal hareketlerinizde hata yapma lüksünüz kalmamaktadır. Var olan krediyi veya kredi kartı borcunuzu düzenli olarak ödemek zorundasınız. Diğer yandan, devlet kara listede olan borç mağdurlarını zaman zaman affetmektedir. Tabi ki bu affa güvenerek hareket etmek iyi bir strateji olmaz çünkü bu af durumu nadir yapılmaktadır.