Kredi Kartı Borcu Ne Kadar Sürede İcralık Olur?

Hayatımızı kolaylaştıran ve daha fazla lüks içinde yaşamamızı sağlayan araçlardan birisi olan kredi kartlarının olumlu yönleri olduğu kadar, olumsuz yönleri de fazla olmaktadır. Her ay belirlenen limitlerde para yatırılması gereken kredi kartları için bazı durumlarda gerekli olan paralar yatırılmayabilmektedir. Özellikle geçim sıkıntısının oldukça zor hale gelmiş olduğu günümüzde, alışveriş yaparken bizlere yardımcı olan kredi kartları, gıda ya da teknoloji malzemeleri satın almamız için ihtiyacımızdan fazlasını elde etmemize teşvik etmektedir. Adeta bir ekmeği bile kredi kartları ile satın almaya başlamış olan insanların çoğunlukta olduğu dönemlerde, aşırı yüklenen kartlar, ay sonunda can sıkıntısı yaşatmaktadır. Kart borçlarını tam zamanında ödemeyen kişilerin en korktuğu durumlardan birisi de icralık olmalarıdır. Bu olumsuz durumlar için kredi kartı borcu ne kadar sürede icralık olur soruları giderek yaygın halde sorulmaktadır. Öncelikle borcunuzu ödemediğiniz durumlarda 54. günü bekleyen bankalar, bu güne kadar ödeme yapmadığınız durumlarda ilk olarak size ihtar çekmektedir. 3 ay yani 90 gün içerisinde ödeme yapmanızı öneren bankalar, halen ödeme yapılmamış ise avukatlar yardımı ile yasal takip sürecini başlatır. Yasal takip süresine gelindiği anda ise banka avukatlarının, icra yoluna gitme yetkisi bulunmaktadır. Bu karar ise banka ve avukat ortalığı ile alınmakta ve sürelerde farklılıklar görülebilmektedir.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Eve İcra Gelir Mi?

Borç batağında yüzenler ve kredi kartları tarafından mağdur olan kişiler, kart borçlarını nasıl ödeyeceklerini düşünmektedir. Her işlerini avukatlar aracılığı ve yardımı ile yapan bankalar, ülkemizde milyonları bulan kredi kart borçlularından, gerekli paralarını alabilmek için her türlü işlemleri de doğal olarak yasal yollar ile yürütmektedir. Belirlenmiş olan süreler sonucunda yatırılmayan kredi kart borçları, her şartta ve koşulda kart sahiplerinden bir şekilde temin edilmektedir. Genel olarak bankaların belirledikleri 90 günlük süre içerisinde ödemeye yapamayan kişiler için kredi kartı borcu ödenmezse eve icra gelir mi sorusu oldukça önem taşımaktadır. Bu soruya en kısa ve net cevap olarak evet yanıtı verilmektedir. Ancak 90 günlük sürenin bitmesin sonra, yasal takip başlatan bankalar, avukatlar üzerinden icra göndermeden önce adreslere gidilerek, öncelikli olarak kart borcu sahiplerini uyarmak maksatlı davranmaktadır. Bu işlemler sonucunda yine paralar alınamazsa, evlere ya da kart sahiplerinin farklı eşyalarına icra gelmekte, bunun yanı sıra mal varlıklarına da haciz yolu ile el koyulabilmektedir.

Kredi Kartı Borcu İçin Maaş Haczi Ne Kadar Kesilir?

Ülkemizde yaklaşık olarak 50’ye yakın banka bulunmakta ve bu bankalar çeşitli şube sayıları ile genellikle tüm şehirlerde faaliyetlerini sürdürmektedir. Banka denince akla ilk olarak kredi desteği ve kredi kartları gelmektedir. Maaşlara göre hesaplanarak, özel limitler üzerinden insanlara kredi kartı veren bankalar, her ay düzenli olarak da kartlara para yatırılmasını istemektedir. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı kart borçlarını ödemeyen kişilerin maaşlarına haciz yolu ile el koyulabilmektedir. Bu durum sonucunda kredi kartı borucu olan kişilerin koyulan maaş haczi ne kadar kesilir soruları insanlar arasında yaygın olarak sorulan soruların başında gelmektedir. Öncelikle maaşlara hesap yolu ile el koymadan önce yasal takip sürecini başlatan bankalar, bu süreç sonrasında kişilerin maaşlarının yaklaşık 4’te 1’ine el koyabilmektedir. Bu sonuca göre 2.000 TL maaşı olan bir kart borcu olan kişinin maaşından 500 TL haciz yolu ile el koyulabilmektedir. Ancak bazı bankaların maaşların tamamına el koyduğu görülebilmektedir. Bu durumda İcra Müdürlüğü’ne itiraz edilmesi mümkün olmakta ve haczin kaldırılabilmesi sağlanmaktadır.