Kredi kartı harcama limiti nasıl artırılır

Bankalar, müşterilerine kredi kartı verirken günlük veya aylık harcama limiti adı verilen sınırlamalar koymaktadır. Bu limit kişinin maaşına göre değişmektedir. Yine işletme sahibiyse veya iş adamı ise bu limit, ticaret hacmine göre değişiklik göstermektedir. Bankalar bu uygulamayı yaparak kendilerini güvence altına almaktadır çünkü ayda 2000 TL kazanç elde eden birisine 5000 TL limitli kredi kartı vermek pek akıllıca bir davranış değildir.

Kredi kartlarının günlük harcama limitleri kişiden kişiye göre değişirken bankadan bankaya göre de değişmektedir. Bazı bankalar ilgili kişiye 2000 TL limit verirken bir başka banka aynı kişiye 1000 TL limit verebilir. Bu durum tamamen bankanın politikasından kaynaklanmaktadır.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır?

Kredi kartı limitini arttırmanın birçok yolu vardır. Bankaya giderek veya müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartı limitinizi arttırabilirsiniz. Diğer yandan, bu işlem yapılmadan önce banka bu talebi aldıktan sonra ilgili kişinin finansal durumunu incelemektedir. Bu kişinin kredi kartı kullanımına, düzenli borç ödemesine veya vergi dairesine bildirdiği beyannamelere kadar çeşitli incelemeler yapılmaktadır.

Yine aylık harcama limitine yaklaşmayan kullanıcıların limitleri arttırılmaz. Örnek ile anlatmak gerekirse; kişinin aylık harcama limiti 2000 TL. Kişi bu kredi kartını 1 yıldır kullanıyor fakat ayda en fazla 1000 TL para kullanımı yapmış, bu tarz durumlarda banka ihtiyaç olmadığını düşünerek kişinin kart limitini arttırmaz.

Kredi kartı borcunu düzenli ödeyen kişilerin kredi kartı limiti arttırılmaktadır. Hatta bankalar bunu bazen otomatik olarak yapmaktadır. Bankalar için en önemli şey paralarını kullanan kişilerin aldıkları parayı düzenli ödemesidir. Yine yapılan harcamaların da tutarı çok önemlidir. Kredi kart limitini arttırmak istiyorsanız kartınızı güvenilir kişilere de kullandırabilirsiniz. Sizin harcama limitinizin 1000 TL olduğunu varsayalım, 2000 TL’de güvenilir kişilere her ay harcama yaptırırsanız ve bu parayı düzenli öderseniz banka direkt olarak kart limitini arttıracaktır.

Yine sahip olduğunuz taşınabilir ve taşınmaz mallarda çok önemlidir. Bankaların gözünde sahip olduğunuz her şey ve ticaret hacminiz kart limiti için önem arz etmektedir.

Esnaf, kobi, iş adamları veya vergi mükellefi kişilerin ise kredi kartı limiti arttırması daha kolaydır. Bu kişilerin gelirleri sürekli olarak değişiklik gösterdiği için bankalar bu kişilere daha esnek davranmaktadır. Örneğin bir memurun aldığı maaş 5.000 TL ise hiçbir banka bu kişiye kredi kartı verirken 5.000 TL’nin üzerinde bir limit açmaz. Bu durum yukarıda saydığımız vergi mükellefleri için değişmektedir.

Bir kişi kredi kartı ile satış yapıyorsa bankalar bu bilgileri vergi dairesine direkt olarak iletmektedir. Bu kişiler gelir vergilerini, kdv beyannamelerini ve geçici vergilerini yüksek göstererek kart limitini arttırabilir. Her ne kadar bu durum pek etik olmasa da sonuçta devlete ödediğiniz vergi tutarı arttığı için ve bu durum devlet açısından faydalı olduğu için herhangi bir inceleme geçirmezsiniz.

Tabi ki normal şartlarda ayda 10.000 TL kazanç sağlayan bir işletmenin aylık 100.000 TL gibi absürt bir rakamı beyan etmesi filtreye takılacaktır. Bu yüzden beyan edeceğiniz fazla tutarın aylık reel gelirinizin çok üzerinde olmamasına dikkat etmelisiniz.

Yüksek gelir dilimine giren her kullanıcıya bankalar esnek davrandığı için vergi mükellefleri kredi kartı limitlerini çok daha kolay arttırmaktadır.

Tüm bilgiler ışığı altında, kredi kartı limitini arttırmanın yolu düzenli ödeme yapmak ve yüksek gelir beyan etmekten geçmektedir.