Kredi kartı kalan limiti öğrenme nasıl olmalıdır?

Kredi kartı, bankalar tarafından sağlanan ve kişilerin günlük ya da aylık harcamaları için kullanılan; para akışını kolaylıkla sağlayan bir ödeme sistemidir. Türkiye’de çoğu insanda bulunan kredi kartı ile hem alışveriş yapmak çok kolay hem de kartın hizmetlerinden yararlanmak oldukça pratiktir. Kredi kartına sahipseniz, aylık olarak ödeyeceğiniz bir tutar mevcuttur. İsterseniz bu tutarın tamamını ödeyebilir, isterseniz asgarisini ödeyebilirsiniz. Bu nedenle kredi kartı, nakit ihtiyacınızı karşıladığı için ay içinde sizi çok fazla zorlamayan önemli bir ödeme biçimi olarak bilinmektedir.

 

Tüm bunlarla birlikte alışveriş yaptığınızda bile mağazaya değil bankaya borçlu durumda oluyorsunuz. Bankalar tüm bu sistemin düzenli bir şekilde çalışması için aylık olarak size bir rapor oluşturmaktadır ve hesap özetinizi her ay mail adresinize yönlendirmektedir. İnternet bankacılığı kullanıyorsanız hesap özetinize buradan da bakabilirsiniz. Banka sektörünün en önemli ürünü olan kredi kartları, fazla talep gördüğü için limit sistemi yapılmaktadır. Kredi kartı limiti tamamen kullanıcının gelirine bağlı olarak verilmektedir. Bankaya gittiğiniz zaman kredi kartı talep ettiğinizde gelirlerinizi gösterecek belgeler istenmektedir ve bununla birlikte limitinizde belirlenmektedir. Birkaç sene sonra düzenli ödeme yaptığınız anlaşıldığı zaman limitinizi isterseniz yükseltebilirsiniz. Limit yükseltmek için bazı bankalar sizi ararken bazen de siz arayabilirsiniz.

 

Kredi kartındaki kalan limit nasıl öğrenilir?

Kredi kartlarındaki limitler kişiden kişiye değişmektedir. Kişinin gelirine göre belirlenen bu limit tutarı, daha sonrasında arttırabilir ya da azaltılabilir bir konudur. Son dönemlerde yapılan değişiklikler sadece bu noktada değildir. Aynı zamanda taksitlendirme seçeneği ile de ödeme yapılmamaktadır. Genellikle teknoloji ve gıda ürünlerinde taksit yapılmadığı için dışa bağımlılık azaltılmıştır. Kredi kartlarından her ay harcama yapılırken ödeme de yapılmaktadır. Bu nedenle düzenli olarak limitinizi kontrol etmenizde fayda vardır. Kredi kartı kalan limiti öğrenme ile kolayca limitinizi öğrenerek harcamalarınıza devam edebilirsiniz. Hangi bankayı kullanıyorsanız o bankanın ATM’sinden, bankosundan, internet sitesinden ve mobil uygulamasından kolaylıkla bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu sayede limitinizi bilerek düzenli bir şekilde harcama ve ödeme yapmaya devam edebilirsiniz. Kredi kartı ödemelerinizi düzenli yaparak kredi notunuzu da yükseltebilirsiniz. Tüm bunları göz önüne aldığınız zaman limit belirlemek ve bu limiti ödemek oldukça önemlidir. Kredi kartınızın düzenli ödenmesi hayatınız boyunca olumlu olarak birçok noktada yanınızda olacaktır. Öncelikle bankaların size olan güveni yüksek olacaktır ve istediğiniz zaman kredi başvurunuzu kolaylıkla yapabileceksiniz. Eğer ödemeleriniz düzensiz ise hiç bir bankadan kredi alamayabilirsiniz. Bu nedenle ödeme konusuna çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kredi kartındaki borç limitini de yine aynı şekilde öğrenebilirsiniz. Dilerseniz bankanızın müşteri hizmetlerini de arayarak borcunuzu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Özellikle mobil uygulamasını kullanıyorsanız buradan canlı destek de alabilirsiniz. Mobil uygulamalardan sadece limit öğrenme işlemleri değil; fatura ödeme, telefon ödeme, havale, eft ve cep telefonuna TL yükleme gibi birçok işlem yapabilirsiniz. Bankaların mobil uygulamaları bu noktada oldukça farklı hizmetlere de ev sahipliği yapıyor. Bazı bankaların mobil uygulamasıyla kolayca kredi sahibi bile olabiliyorsunuz. Aynı zamanda kredi kartınızın size verdiği asistan özellikleri de öğrenmeniz ilerleyen zamanlarda size yardımcı olacaktır. Çoğu banka birbirleriyle rekabet içinde olduğu için size sunduğu hizmetler sadece kredi kartı ve kredi olarak değildir. Kullandığınız kredi kartının size sunduğu bütün hizmetleri öğrenerek kullanmanız gerekmektedir. Eğer kredi kartını yeni aldıysanız ya da senelerdir kullanıyorsanız bankanıza ait asistan hizmetleri okuyarak buradan daha detaylı bilgi elde edebilirsiniz.