Kredi kartı mail order kapatma işlemi nasıl olur?

Mail order sistemi bugünün teknolojisinde çok kullanmayan biraz ilkel bir yöntemdir. Satıcı ve alıcı arasında ki değiş tokuş işlemi mail order sisteminin temelini oluşturmaktadır. Alıcı istediği ürünü posta yoluyla satıcıya iletir ve satıcı da posta yoluyla alıcıya ürünü ulaştırır. Bu işlem yapılırken satıcının anlaşmalı olduğu yer ile yapılması durumunda işlem daha güvenilir hale gelmektedir.

Bu işlemin ilk örnekleri İngiltere’de görülmüştür ve ülkemizde de hala daha kullanılmaktadır.

Mail order sisteminde alıcı kredi kartı bilgilerini evraklı bir şekilde karşı tarafa göndermektedir. Satıcı taraf ise ilgili işlemin tutarı kadar malı alıcı tarafa gönderir. Mail order olarak gönderilen kart bilgilerinden işlem tutarı tahsil edilir. Bugün itibariyle pek güvenilir olmayan bu işlem genellikle ticaret ile uğraşan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Bu işlem bugün itibariyle e-ticaret siteleri içinde geçerlidir. Teknoloji ile arası olmayan kişiler bir e-ticaret sitesinden mal almak istediğinde veya işletmesi için gerekli malzemeleri temin etmek istemesi durumunda mail order sistemi sıklıkla kullanılmaktadır.

Mail order formu ile sadece evrak göndererek değil, telefon üzerinden de gönderilmektedir. Satıcı olan işletme veya firma sizi arar ve kredi kartı bilgilerini talep eder. Siz bu talebi karşıladıktan sonra ise telefonunuza gelen mesajı karşı tarafa iletirseniz işlem tamamlanmış olur. Tabi ki kart bilgilerinin çalınması veya kopyalanması durumunda şüpheli işlem sıfatına giren işlemler yapılabilir hatta kartınız terör faaliyetlerinde bile kullanılabilir. Bu yüzden güvenilmeyen kişilere veya firmalara mail order yöntemi ile kart göndermek sakıncalıdır.

Yazımızın ikinci konusu olan mail order nasıl kapatılır, sorusunun cevabı ise çok basittir. Mail order ile yapılan alışverişlerde zaman kavramı çok önemlidir ve mail order sizin isteğiniz dışında yapılmış ise kısa zaman içerisinde bankaya başvurmanız durumunda parayı geri almanız çok daha kolay olacaktır. Müşteri hizmetlerine bağlanabilir veya direkt olarak bankaya gidip müşteri temcilcisi ile konuşup mail order işlemlerini iptal edebilir veya kartınızı mail order sistemine tamamen kapatabilirsiniz.

Yapılan bu bildiriler genellikle en az 2 gün sonra işleme alınmaktadır. Tabi ki yapılan işlemi iptal etmek için haklı sebepleriniz olmak zorundadır. Banka yapılan işleme güvenmez ise veya haklı bir sebebiniz yoksa mail order ile yapılan işlem tutarını banka size iade etmeyebilir. Bu tamamen bankanın ilgili işlemi incelemesi ve karar vermesi sonucunda olmaktadır.

Diğer yandan sanal kart oluşturarak mail order kullanmak ise çok daha güvenilir bir yöntemdir. Sanal kartların limitlerini kullanıcı belirlediği için belirlenen tutar dışında ki bir limitte işlem kesinlikle yapılmamaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere sanal kart fiziki bir ürün değildir. Yine fiziki bir ürün olmadığı için İnternet dışında kullanımı söz konusu değildir. Bugün neredeyse her banka kuruluşunun sanal kart hizmeti bulunmaktadır. Mail order işlemi ile alışveriş yapmadan önce bankadan sanal kart başvurusu yaparak yapacağınız işlemi güvence altına alabilirsiniz.

E-ticaret sitelerinin neredeyse hepsi güvenilir ödeme yöntemleri kullanmakta ve 3D secure sistemi ile birçok kişi alışveriş yapmaktadır. Bu yüzden pek tercih edilmeyen bu yöntemi yine de kullanan birçok kişi olduğu için bu iki soruya cevap vermenin yararlı olacağını düşündük. Yine yazıda anlattığımız sanal kart işlemi ile de kendinizi ve yapacağınız işlemi güvence altına alabilirsiniz.