Kredi Kartı Ne Zaman Aktif Olur?

Mağazalarda ya da küçük marketlerde alışveriş yaparken, nakit olarak ödeme yapabilmemizin dışında, daha etkili bir seçenek sunan kredi kartları, son yıllarda hayatlarımızın vazgeçilmezleri arasında bulunmaktadır. Özellikle maddi yönden oldukça ağır ürün ya da malzeme satın alırken, yanımızda onlarca para taşımanın yerine tercih etmiş olduğumuz kredi kartları, ülkemizde hizmet veren tüm bankalar tarafınca, belirli şartlar sonrasında kişilere verilmektedir. İnsanların yaşı, maaşı ve kredi notlarına göre özel seçimler yaparak kredi kartı veren bankalar, aynı zamanda kredi kartlarının düzenli olarak kullanılabilmesi için tüm önlemleri almaktadır. İlk olarak kredi kartı başvurusu yapmanızın ardından adresinize kargo ya da kurye yolu ile gönderilen kartlar, sahibinin aktif hale getirilmesi sonucunda kullanılabilmektedir. İnsanlar arasında sıkça sorulan kredi kartı ne zaman aktif olur sorusunun cevabına kısaca kartı gönderen kurye ya da kargonun, bankaya bildirmesi ile birlikte, kart sahibinin şubeye gitmesi ya da ilgili bankanın müşteri hizmetleri numarasını arayarak, aktifleştirmek istediğini belirtmesi sayesinde kullanılabileceği açıklaması yapılabilmektedir.

Kredi Kartı Başvurusu Kaç Günde Onaylanır?

Giderek gelişen ve kendini sürekli olarak yenileyen teknoloji, kredi kartı işlemlerine de el atmış ve kart başvurusu ya da onay süreci gibi işlemlerin otomatik olarak yapılmasını sağlamıştır. Ülkemizde farklı şube sayıları ile hizmet veren bankalar, kredi kartı başvurusu yapan kişileri detaylı olarak incelemekte ve kararları bu incelemelere göre vermektedir. Eski yıllarda kredi kartı alabilmek için yalnızca şubelerden başvuru yapılmasını isteyen bankalar, teknoloji ile birlikte internet üzerinden ya da kısa mesaj yolu ile başvuru yapabilmenizi sağlıyor. Kendi bütçesine ve arzusuna uygun olarak kredi kartı başvurusu yapan kişiler için oldukça önemli olan kredi kartı başvurusu kaç günde onaylanır sorusuna işleme alındığı an itibari ile cevabını verebiliriz. Hangi seçenek ile başvuru yaparsanız yapın, kredi kart başvuruları sisteme girildiği anda, otomatik olarak olumlu ya da olumsuz olarak çözüme kavuşmaktadır. Ancak onay işlemleri, kart başvurusu yapan kişilere hemen açıklanmamaktadır. Bankaların çeşitlerine göre değişebilen kart başvurusu onay süreci, genel olarak 1 hafta gibi bir süre içerisinde tamamlanmaktadır. Sonuçları öğrenmek için ise kart başvurusu yaptığınız ilgili bankanın resmi sitesi üzerinden başvuru takibi sekmesine girerek, kısa süre içerisinde sonuçları elde edebilirsiniz.

Kredi Kartını Hiç Kullanmasam Ne Olur?

İlk piyasaya çıkmış olduğu dönemlerde, kredi kartı alabilmek adeta lüks sayılırken, günümüzde her yetişkinin kredi kartı sahibi olduğu söylenebilmektedir. Bankaların kredi dağıtma yarışı içinde olduğu kadar, kredi kartı dağıtabilme yarışı içinde de olduğu günümüzde, insanların tek kredi kartlarının yanı sıra 4 ile 5 farklı bankadan kredi kartı almış oldukları dahi görülmektedir. Bu kadar fazla kredi kartına sahip olan kişiler için merak edilen konulardan birisi de kredi kartını hiç kullanmasam ne olur sorusudur. Kredi kartı için başvurusunu yapmış ve onayını almış olan kişilerin, aktif hale getirmesinden sonra kullanmaya başlamaları mümkündür. Ancak bahsedilen işlemler sonucunda kredi kartı kullanımına ihtiyaç duymayan insanların, her ne kadar önemsemese de ileride borçlanmaları mutlak bir yoldur. Bunun nedeni ise bankaların getirmiş olduğu Aylık İşlemsizlik Ücreti olarak bilinmektedir. Düzenli olarak her ay işlem yapmaları ve kartlara para yatırmaları gereken kişilerin, bu işlemleri yapmamaları durumunda, bankalara yine de ücret ödemesi gerekmektedir. Uzun süreler hiçbir işlem yapılmayan ve iptal ettirilmeyen kartlar, kart sahiplerinin ciddi anlamda borçlanmalarına neden olabilmektedir. Ayrıca kullanmasalar dahi yanlarında kart taşıyan kişilerin, uzaktan kartlarındaki bakiyelerin çekilebilmesi de mümkündür. Tüm bu nedenlere bağlı olarak, kullanılmayan kredi kartlarının, mutlaka iptal ettirilmesi tavsiye edilmektedir.