Kredi Kartı Neye Göre Verilir

Kredi kartı, bankaların müşterilerine belirli bir dönemde kullanılmak için belli bir limit ile verilen anlaşmalı iş yerlerinde pos cihazı ile alışverişlerde kullanılabilen bir çeşit ödeme ve borçlanma aracıdır. Günümüzde pek çok insan artık para yerine kredi kartı kullanmaktadır. Kredi kartının bütçeyi sarsmadan taksitli alışveriş şansı sunması kartı cazip hale getirir. Para taşımama ve paranız olmadığında ihtiyaçlarınızı alabilme imkânı sağlar. Ülke ekonomisinde kayıt dışılığı ortadan kaldırma avantajı sağlar. Bankalar tarafından kredi kartı başvurusu yapan kişiye kart verilmesinin bazı şartları vardır. Öncelikle kredi kartı başvurusu yapabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gereklidir. 18 yaşından küçük kişilere hiçbir banka kredi kartı vermemektedir. Ancak aileler 16 yaşındaki çocukları için ek kart çıkartabilmektedir.

Kredi kartı alabilmenin bir diğer şartı ise belgelenebilir bir gelirin olması gerekir. Ancak bazı bankalar belgeli geliri olmayan kişilere asgari ücret tutarı üzerinde kredi kartı imkânı sağlamaktadır. Kredi kartı alabilmeniz için gerekli bir başka kurak ise kredi notunuz iyi olmasıdır. Yani daha önce bankalar ile ilgili ödenmemiş borç ya da geç ödeme gibi sorunlar yaşamamış olmak gerekir. Daha önce kredi kartı başvurusunda bulunup red cevabı almışsanız kredi notunuzu olumsuz etkiler. Tüm bu şartları taşıyan kişilere bankalar kredi kartı veriyor.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir

Kredi kartı kadar kredi kartının limiti de kullanacak kişi için önemlidir. Zira günümüzde birçok şey kredi kartına taksit imkânları ile satın alınıyor. Kredi kartı çok düşük olan bir kişi yüksek fiyatlı bir şeyi satın alamayacaktır. Kredi kartı limiti kişinin gelir durumuna göre belirlenir. İlk defa kredi kartı alacak kişiler için ilk yıl net gelirinin 2 katı daha sonraki yıllar için 4 katı olarak belirlenir. Örneğin 2bin lira net geliri olan bir kişi ilk yıl için 4bin lira limitli bir kart alıp bir yılın sonunda limit artışı talebinde bulunarak 8bin lira limite yükselebiliyor. Belgelenmiş bir geliri tespit edilemeyen kişiler için ilk yıl asgari ücretin 2 katı sonraki yıllarda yine asgari ücretin 4 katı olarak limit belirlenir.

Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır

Kredi kartı başvurusu için öncelikle hangi bankanın kredi kartına sahip olmak istediğinize karar vermelisiniz. Örneğin maaşınızın yatırıldığı ve hesabını sürekli kullandığınız bir banka olabilir. Ya da yaşadığınız şehirde hangi bankanın ihtiyacınız olan işletmeler ile daha çok anlaşmalı olduğu gibi kriterleri göz önünde bulundurarak size en uygun bankayı seçmelisiniz. Sonrasında ister banka şubesine giderek, isterseniz internet bankacılığı ile ya da telefon ile kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Kredi kartı başvurusunda tüm bilgilerinizi en doğru şekilde verirseniz kredi kartı alma şansınız artar. Özellikle telefon numaranızda yanlışlık yapmamalısınız. Çünkü kredi kartı ile ilgili tüm bilgiler mesaj olarak telefonunuza gelir. Kredi kartı başvurusu sonucunuz gerekli şartları taşıyor iseniz kısa sürede sonuçlanır ve kartınız adresinize gönderilir.

Kredi Kartı Başvurusu Neden Reddedilir

Kredi kartı başvurunuz reddedilmiş ise nedeni bankanın istediği şartlardan birini ya da bir kaçını taşımadığınız içindir. 18 yaşını doldurmamış iseniz, gelirinizi belgeleyemiyor veya geliriniz yeterli değilse ve kredi notunuz düşük ise kredi kartı başvurunuz reddedilir. Bankalarda bir gelir varlığınız yoksa ve sağlam bir kefilde gösterememiş iseniz kredi kartı başvurunuz reddedilmektedir. Kredi kartı başvurunuz bir kez reddedildiğinde kredi notunuz düşer. Bu nedenle kredi kartı başvurusundan önde tüm şartları taşıdığınıza emin olmanızda fayda vardır.