Kredi kartı şüpheli işlem nedir

Şüpheli işlem, anlam olarak kara para aklama, terör faaliyetleri ve diğer tüm illegal işleri yapmak için kullanılan finansal işlemlere verilen isimdir. Son yıllarda ülkemizde ki en çok kullanılan şüpheli işlem tipi illegal bahis şirketlerinden gelen paralardır. Şüpheli işlem terimi birçok ülkede kullanılmakla birlikte her ülke, bu tarz işlemleri yasaklamakta ve tespiti noktasında işlem uygulamaktadır.

Yönetmelikte ise; ‘yükümlüler nezdinde veya bunlar aracılığıyla yapılan veya yapılmaya teşebbüs edilen işleme konu malvarlığının; yasa dışı yollardan elde edildiğine veya yasa dışı amaçlarla kullanıldığına, bu kapsamda terörist eylemler için ya da terör örgütleri, teröristler veya terörü finanse edenler tarafından kullanıldığına veya bunlarla ilgili ya da bağlantılı olduğuna dair herhangi bir bilgi, şüphe veya şüpheyi gerektirecek bir hususun bulunması halidir. Yönetmelikte şüpheli işlemlerle ilgili olarak aklama suçu yanında terörün finansmanı da açıkça belirtilmiştir” tam olarak bu şekilde geçmektedir. Her ne kadar yönetmelikte terör faaliyetleri kelimesi geçse de yukarıda belirttiğimiz tüm işlemler şüpheli işlem sıfatına girmektedir.

Öncelikle şüpheli işlemden bahsedilmesi için şüpheyi gerektirecek olan bir eylemin yapılması veya şüphe gerektirecek hususların olması gerekmektedir. Çok geniş bir kavram olan şüpheli işlem tamamen kişilerin finansal hareketleri ile ilgilidir. Ekonomik varlık veya yapılan iş faaliyeti ile ilgili bir orantısızlık veya hukuku ihlal eden durumlar şüpheli işlem sıfatı altında değerlendirilmektedir. Bunun ortaya çıkarılması için banka müşterilerinin işlemlerinin yakın takipte olması gerekmektedir. Bu inceme işini ülkemizde MASAK kuruluşu yapmaktadır.

Herkesin finansal işlemlerini incelemek çok zor olduğu için bunun için kullanılan filtreler mevcuttur. Örneğin ayda 1000 TL’lik satış beyan eden bir işletmenin ticari hesabına 1 Milyon TL gibi bir paranın bir anda giriş yapması filtrelere takılmaktadır. Yine yurt dışında ki bazı şirketlerin veya kişilerin gönderdikleri paralar direkt olarak filtreye takılmaktadır.

Yazımınızın konusu olan kredi kartı şüpheli işlemleri ise kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmesi ve kopyalanması sonucu ortaya çıkan durumları kapsamaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bankalar milyon dolarlık güvenlik yazılımları kullansa da kredi kartını ele geçirmek için birçok yöntem bulunmaktadır.

En çok kullanılan yöntem bankanın İnternet sitesi veya mobil uygulaması ile yapılmaktadır. Kötü niyetli kişiler X Bankasının resmi web sitesine benzer bir web sitesi açarak arama motorlarına reklam vermektedir. Arama motorlarına reklam verildiği içinde sahte site ilk iki sırada çıkmaktadır. Bilinçsiz veya dikkatsiz davranan banka kullanıcıları İnternet şubesi bilgilerini bu sahte sitelere girmesi durumunda kredi kartı bilgileri çalınmaktadır. Çalan kişiler şifrenin kullanılmadığı yerlerde bu kredi kartlarını kullanmaktadır.

Yine bu yöntem mail yoluyla da yapılmaktadır. Bu sahte site sahipleri aynı banka maili gibi bir maili sahte sitenin linki geçecek şekilde yüz binlerce kullanıcıya göndermektedir. Bu kişilerin ilgili mailde ki siteye tıklaması ve işlem yapması durumunda da kart bilgileri çalınmaktadır.

Yine virüs içerikli oyun, program veya dosyalar sayesinde de bilgisayarlara kötü niyetli yazılımlar yerleştirilmektedir. Son zamanlarda telefonlarda da sık sık yapılan bu yöntem ile birçok kişi banka bilgilerini çaldırmaktadır.

En önemli soru ise şüpheli işlem tespiti olması durumunda ne yapılması gerektiğidir. Şüpheli işlemi sizin fark etmeniz durumunda çalıştığınız bankanın müşteri hizmetlerini arayarak veya banka şubesini ziyaret ederek form doldurmanız ve bunu imzalamanız gerekmektedir. Eğer gerçekten ortada şüpheli bir işlem varsa ve bu harcamayı veya ödemeyi sizin yapmadığınız tespit edilirse banka bu ödemeyi iptal etmekte ve tutarı size geri iade etmektedir.

Bu süreç tamamen bankanın çalışma prensibine ve yoğunluğuna bağlı olarak değişmektedir. Genellikle bu tarz şüpheli işlem tutarları size 7 iş günü içerisinde iade edilmektedir.

Diğer bir sorun ise Bankanın veya Devletin kurumlarının sizin şüpheli işlem yaptığınızı fark etmesi durumunda ki süreçtir. Bu tarz bir durum olmasında MASAK tüm hesaplarınıza bloke koymakta ve nakit çekim veya kredi kartı çekimi gibi işlemleri engellemektedir. İlgili kurum incelemeyi bitirdiğinde ve temiz çıkmanız durumunda bloke kaldırılmaktadır.

Genellikle bu tarz durumlarda çalıştığınız banka sizi arayarak şubeye çağırmaktadır. Şubede gerekli bilgiyi daha net alabilirsiniz.