Kredi kartı yasal limit nedir?

Kredi kartı yasal limit olarak bilinen bir rakam yoktur fakat kredi kartı limiti kişinin geliri ile doğru orantılıdır. Kredi kartı talep eden kişi ilk senesinde maaşının iki katı kadar bir limit açılmaktadır. Daha sonraki seneler için ise 4 katına çıkmaktadır. Düzenli ödeme yapıldığı takdirde bu limitte artış olabilmektedir. Bazen bankalar tarafından kullanıcılar aranırken bazen de kullanıcılar limit arttırımı için kendileri talepte bulunmaktadır. Limit tamamen kişinin aylık gelirine bağlı olarak belirlenmektedir. Örnek vermek gerekirse; aylık 5.000 TL geliriniz varsa ve kredi kartı talep ettiğiniz an ilk sene için limitiniz 10.000TL olarak açılmaktadır. İkinci sene ile birlikte 20.000TL’e kadar çıkarabilirsiniz. Kredi kartı yasal limit olarak belirlenen bir şey olmadığı için bankalarda aylık gelir ile doğru orantılı bir işlem uygulamaktadır. Kredi kartı limiti ile ilgili düzenlemeler 2017’de alınan kararlar itibariyle geçerlidir.

Öğrenciler kredi kartı çıkarmak istiyorsa çıkarabiliyor ve her bankanın kendine göre limit farklılıkları mevcuttur. Genellikle öğrenciler için açılan limitler ise 350 TL ile 800 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Bu noktada da bankalar öğrencileri düşünerek farklı bir uygulama yapmaktadır. Kredi kartı istiyorsanız öğrenci olduğunuza dair bir belge ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Aynı zamanda bankanın istediği evrakları da düzenleyip öğrenci belgeniz ile birlikte; bankanın şubesine teslim etmeniz gerekmektedir.

Kredi kartı ile harcama yaparken, ay sonunda ödeyeceğiniz tutarı göz önüne alarak harcama yapmalısınız. Bunun nedeni ise ödeyemeyecek kadar harcama yaparsanız; hem limit artışınızı hem de kredi notunuzu etkileyeceği için hayatınız boyunca problem yaşabilirsiniz.

Kredi kartı limiti nasıl yükseltilir?

Her ay düzenli olarak ödeme yapıyorsanız ve bankaya karşı güven kaybı yaşatmadıysanız limitinizi yükseltebilirsiniz. Bunu yapmak için dilerseniz internet bankacılığı sayesinde ya da mobil uygulamadan limit arttırımı talimatı verebilirsiniz. Eğer ikisini de kullanmıyorsanız şubeye gidebilir ya da çağrı merkezini arayabilirsiniz. Limit artışı isterken ödemeleri düzenli yapıp yapmadığınızı da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Ödemelerinizi düzenli yapmanız sadece limit artışında değil kredi notunuz için de oldukça önemli bir konudur.

Kredi kartı limiti nasıl düşürülür?

Kredi kartı limit düşürme işlemi sadece çağrı merkezi ve şubeden yapılmaktadır. Şubeye gittiğiniz anda birkaç belge imzalayarak bu işlemi yapabilirsiniz. Son düzenlemelerle birlikte bankalar 7 iş günü içinde limit düşürme talebinizi işleme almak zorundadır. Bu bilinç ile bankaya giderseniz işleminiz en kısa sürede gerçekleştirilecektir.

Kredi kartı limit sorgulama nasıl yapılır?

Kredi kartı limit sorgulamanın 4 farklı yolu vardır. Eğer internet ile haşır neşir bir haldeyseniz en kolay yolu budur. Hem borç limitinizi hem de kalan limitinizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

  • İnternet bankacılığı ile kolayca limitinizi öğrenebilirsiniz. Kullanıcı numaranız ya da TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Daha sonrasında kredi kartınızın üzerine tıklayarak kalan limit ve aylık borcunuzu öğrenebilirsiniz. Aynı zaman hesap özetinizi de kontrol edebilir ve aylık ne kadar harcama yaptığınızı görebilirsiniz.
  • Bankanızın ATM’si aracılığıyla limitlerinizle ilgili bilgiye hemen ulaşabilirsiniz. Genellikle kart işlemleri butonunda bütün bilgilere yer verilmektedir.
  • Mobil uygulamalardan limit sorgulama kolaylıkla yapılmaktadır. Aynı zamanda mobil uygulama ile birlikte fatura ödemelerinizden tutun havale, eft, kontör yükleme ve canlı destek gibi birçok noktada bankanızdan destek alabilirsiniz. Mobil uygulamaları kullanmak bu nedenle hem pratik hem de zamandan tasarruf ettiren bir sistemdir.
  • Bankanızın şubesine giderek de limitiniz ile ilgili bilgi alabilirsiniz.