Kredi kartı yerine geçen kartlar nelerdir?

Genellikle internet üzerinden yapılan alışverişlerde kredi kartı numaraları verilmek istenmemektedir. Kredi kartı numaranızla birlikte son kullanım tarihi ve arkasındaki güvenlik numarası da verildiği için güvenlik açısından oldukça riskli bir davranış olmaktadır. Kredi kartlarının güvenliği nedeniyle 3D secure sisteme geçilmiş olmasına rağmen kredi kartı bilgileri suiistimal edilmektedir. Bu nedenle insanlar doğrudan kredi kartı vermek yerine kredi kartı yerine geçen kartlara yönelmektedir. Kredi kartı yerine geçen kartlar aşağıdaki gibidir.

  1. Sanal Kart: İnternette yapılan alışverişlerin güvenlik açısından risklerini en aza indirmek için sanal kart geliştirilmiştir. Böylelikle talep ettiğiniz anda bankanız tarafından kredi kartı yerine geçen sanal kart gönderilmektedir ve sanal kart yapısı bakımından kartondan yapılmış fakat kredi kartına benzer niteliktedir. Sanal karta belirlenen bir limit yoktur ve limiti kullanıcı belirlemektedir. İsterseniz 20TL isterseniz 200 TL gibi bir ücret havale ederek alışveriş yapabilirsiniz. Bu nedenle genellikle insanlar internetten alacakları tutar kadar sanal kartlarına havale yaparak alışverişini tamamlamaktadır. Sanal kartın tek amacı online mecralarda kullanmaktadır. Herhangi bir yerde yemek yediğiniz ya da kahve içtiğiniz zaman sanal kartınızı kullanamazsınız. Bankadan istediğiniz sanal kart tarafınıza ücretsiz olarak yönlendirilmektedir.

 

  1. Paypal Kart: Hem sanal kart gibi online alışverişlerinizde kullanabilirsiniz hem de bankamatik kartı yerine geçmektedir. Paypal kart istiyorsanız Migros, D&R ya da Teknosa mağazalarından temin edebilirsiniz. Bunun yanı sıra Paypal’ın kendi sitesinden de başvuru yapabilirsiniz. Aynı zamanda evinize ücretsiz olarak kargo yapılmaktadır. Paypal karta sahip olmak istiyorsanız ön ödeme ile alabilirsiniz. Para yükleme yapmak istiyorsanız Migros, PTT ve Teb sayesinde bunu yapabilirsiniz fakat para çekmek istiyorsanız sadece Teb bankasından çekebilirsiniz. Bu noktada yine internet üzerinden güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

 

  1. Bkm sistemi: Bkm sistemi ile birlikte mevcut kart bilgilerinizi bu sisteme tanımlayarak alışveriş yapabilirsiniz. Bu sayede yine bilgiler gizli kalacak şekilde alışveriş yapılmaktadır. Bkm’nin açılımı ise bankalar arası kart merkezi olarak bilinmektedir. Bu sistem sayesinde taksit de yapılabilmektedir ve ödül ya da puan kazanma şansınızda vardır. Bu nedenle çoğu kişi tarafından kullanılan ve kredi kartı yerine geçen kartlar olarak bilinen bir sistemdir. Bkm sisteminiz varsa kartınız yanında olmasa bile kolayca alışveriş yapabilirsiniz. Bu da bu sistemin en büyük avantajlarından biridir.

 

  1. İnnial Kart: Migros ya da PTT’den alabileceğiniz bir karttır ve ön ödeme ile alabilirsiniz. Ön ödeme konusunda her sene değişiklik gösterdiği için net bir rakam vermek doğru değildir. Dilerseniz müşteri hizmetlerini arayarak bilgi edinebilirsiniz. İçine yüklenen ücret kadar alışveriş yapılabilmektedir. Online alışveriş sitelerinde kullanılan en önemli kartlardan biri olduğu için güvenliği de son derece yüksektir. Tüm bu kartlarla birlikte kolayca alışveriş yapabilirsiniz.

Kredi kartı yerine geçen kartların avantajları nelerdir?

Kredi kartı yerine geçen kartlar birçok avantaj içermektedir. Öncelikle limitlerini siz belirlediğiniz için istediğiniz tutarı kartın içine yükleyebilirsiniz. Bu sayede alışveriş yapacağınız tutarı yükleyerek alışverişiniz bittikten sonra kartın içinde de bakiye kalmamış olacaktır. Tüm bunların yanı sıra güvenlik açısından oldukça avantaj sağlamaktadır. Kredi kart bilgilerini vermek istemeyen insanlar genellikle bu kartlara yönelerek güvenli alışveriş yapmaktadır. Kartlardan bazıları bankamatik kartı olarak da kullanılmaktadır. Bu noktada da istediğiniz gibi işlem yapabilirsiniz. Aynı zamanda kartınız yanınızda olmasa bile sanal kartınızın içinde ücret varsa yine alışveriş yapabileceksiniz. Artıları bakımından birçok noktası olduğu için çoğu kişi tarafından da kullanılmaktadır.