Kredi Kartımın Nerede Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

Yeni kart başvurusunda bulunmuş ve gerekli onayı almış olan kişilerin en büyük sorunlarından birisi de kredi kartlarının, söylenen süreler içerisinde adreslerine ulaşmamasıdır. İlgili bankaların şubelerine giderek ya da internet adresleri üzerinden başvuru yapan kişilerin sıkça şikâyet ettiği kredi kartımın nerede olduğunu nasıl öğrenebilirim konusu için oldukça kolay yöntemler söylenebilmektedir. Her alandaki ihtiyaçlarımızı kısa sürede ve oldukça kolay yollardan yapmamızı sağlayan internet, kredi kartlarının nerede olduğunu bilmemiz için oldukça kolaylıklar sunmaktadır. Kart takibi yapabilmek için öncelikle başvuru yaptığınız ilgili bankanın resmi site adresine girmeniz gerekmektedir. Girilen resmi site üzerinde yer alan birey kısmına, oradan da kredi kartlarına girmeniz ikinci bir adımdır. Kredi kartları sekmesine girmenizin ardından, kredi kartı başvuru takibi kısmına gelmeniz sonucunda gerekli bilgilere ulaşmanız mümkündür. Farklı bankalarda farklı görsel ve içerikler ile sunulabilecek olan takip formu için kartınızın çeşidi, form numaranız, telefon numaranız ve de doğum tarihi bilgilerinizi, doğru ve eksiksiz olarak girmeniz sonucunda, kredi kartınızın teslim edilmek üzere yola çıkıp, çıkmadığını ya da hangi aşamada olduğu bilgilerine erişebilirsiniz.

Kredi Kartı İnternet Alışverişi Onayı Nasıl Yapılır?

Önceki yıllarda ülkemizde kredi kartı sahibi olan kişiler, internet üzerinden kolay şekilde alışverişler yapabilmekteydi. Ancak resmi makamlar tarafınca kredi kart sahiplerinin haberi olmadan alışveriş yapılamaması adına düzenlenen kanunda, kredi kartlarının internet alışverişine onaylı olması gerektiği açıklanmıştır. 2017 yılının son gününde getirilmiş olan bu uygulama için insanlar kredi kartı internet alıverişi onayı nasıl yapılır sorusuna ciddi anlamda yanıt aramıştır. Son yıllarda giderek artmakta olan suç ve dolandırıcılık olayları, özellikle internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Kredi kartı sahiplerinin kimlik ve hesap bilgilerini ele geçiren internet çeteleri, kredi kartı sahiplerinin isteği dışında, hesaplarındaki paralar ile alışveriş yaparak, mağduriyetlere sebep vermektedir. Bahsedilen durumlar için harekete geçen hükümet yetkilileri, bu tür sorunları ortadan kaldırmak için onay sistemini getirmiştir. Ancak düşünülenin aksine, kartlar için alışveriş onayı yapmak oldukça kolay işlemdir. Şubelere giderek, kredi kartınızı internet alışverişlerine onaylattırabilecek olduğunuz gibi, bu işlemleri bankanızın müşteri temsilciğini arayarak da yapmanız mümkündür. Tüm bunların dışında yer alan ve en kolay yöntem olan seçenek ise bankanızın mobil uygulaması üzerinden onay işlemini gerçekleştirme seçeneğidir.

En Kolay Yoldan Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Neredeyse her müşterisi için zorla kredi kartı verecek hale gelmiş olan bankalar, kredi kartı verme sırasında sunduğu kolaylıkları, kart iptali işlemleri için sağlamamaktadır. Bir nevi kartını iptal ettirmek isteyen müşterilerini vazgeçirmek adına her türlü yola başvuran bankalar, kartlarını iptal ettirmek isteyen kişileri canından bezdirmektedir. Öncelikle ilgili bankanızın şubesine giderek, gerekli olan dilekçeyi doldurmanız durumunda, kart iptal işlemini yürürlüğe sokabileceğiniz söylenebilmektedir. Ancak iş ya da farklı sebeplerden dolayı zamanı olmayan ve şubeye gitmeden kredi kartı iptali yaptırmak isteyen kişiler için en alternatif yol ise telefon bankacılığı yöntemidir. Telefon bankacılığını tercih ederek, kayıp nedeni ile kartımı iptal ettiriyorum diyebilir ve olumlu sonuçlara ulaşabilirsiniz. Ancak bazı bankalar kayıp ihbarı sonrasında, yeni kart vermektedir. Bu durumda da kargo ya da kurye ile sizlere gönderilen yeni kredi kartı kabul etmemeniz ve imza atmamanız gerekmektedir. İmza atmadığınız durumunda yeniden telefon bankacılığını kullanabilir ve kartınızın size ulaşmadığını söyleyerek, kredi kartınızı en kolay yoldan iptal ettirebilirsiniz. İmza atmadığınız yeni kredi kartları sonrası, bazı bankalar otomatik olarak iptal edebilmektedir. Ancak güvenlik açısından mutlaka bankanızı aramanız ve iptal edilmiş olduğundan emin olmanız tavsiye edilmektedir.